Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomeksi
  • På svenska
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Siirtolaisuusinstituutti
  • Siirtolaisuusinstituutin julkaisut
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Siirtolaisuusinstituutti
  • Siirtolaisuusinstituutin julkaisut
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Täällä voi olla sellainen kuin on : saksalaisnaisten elämäkertoja Suomesta

Richter-Vapaatalo, Ulrike; Schirrmann, Petra (2015)

 
Avaa tiedosto
E8 Täällä voi olla sellainen kuin on OCR.pdf (84.68Mt)
Lataukset: 


Richter-Vapaatalo, Ulrike
Schirrmann, Petra
Siirtolaisuusinstituutti
2015
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2022031123238

Kuvaus

NÄIN SE ALKOI
Suomessa asuu ääripäiden miehiä / Annette, 34, Reininmaalta, 9 vuotta Helsingissä
Hyppy tuntemattomaan vahvisti minua / Anna, 29, Brandenburgista, 8 vuotta pääkaupunkiseudulla
Kunhan jääkaapissa on ruokaa ja kaikki pysyvät terveinä / Katrin, 49, Frankfurtista, kaksi lasta, 5 vuotta Helsingissä
Ilman merta en enää osaa olla / Hilde, 69 vuotta, Berliinistä, yksi tytär, 4 7 vuotta Helsingissä
Olisi kiva tuntea kuuluvansa joukkoon ihan kokonaan / Anke, 43, Berliinistä, 17 vuotta Helsingissä
MATKOILLA KESKI- JA ITÄ-SUOMESSA
Parhaat asiat elämässä tapahtuvat, kun niihin lähtee mukaan / Katja, 51, Ruhrin alueelta, kaksi lasta, 23 vuotta Itä-Suomessa
Täällä voi olla sellainen kuin on / Hilke, 39, Hampurista, 16 vuotta Keski-Suomessa
Mie olen suomalaisempi kuin suomalaiset / Carola, 45, Schwabenista, 7 vuotta Itä-Suomessa
Täällä ei ollutkaan sitä vaaleaa miestä ja valkoista poroa / Linda, 37 vuotta, Saksi-Anhaltista, yksi lapsi, 13 vuotta Keski-Suomessa
LAPISSA
Yhtäkkiä seisoin porojen keskellä ja olin onnellinen / Christina Isabel, 37, Schleswig-Holsteinista, 7 vuotta Lapissa
Lentokoneessa on kumpikin suunta kotiin päin / Cornelia, 35, Ruhrin alueelta, kolme lasta, 9 vuotta Lapissa
Ensin oli tunteet, sitten löytyi kieli / Julia, 42, Bremenistä, kaksi lasta, 13 vuotta Lapissa
Täällä tunsin eläväni / Nele, 51, Länsi-Saksasta, kolme lasta, 6 vuotta Lapissa
Nyrkkipyykkiä kynttilänvalossa ja muuta Lapin taian lumoa / Petra, 54, Hessenistä, yli 30 vuotta Pohjois-Lapissa
Me huuhdoimme kullan sormuksiin Lemmenjoella / Gisela, 73, Baden-Wiirttembergistä, neljä lasta, 48 vuotta Pohjois-Suomessa
ETELÄSSÄ JÄLLEEN
Joko sitä sekoaa tai valitsee oman tiensä / Antje, 42, Luoteis-Saksasta, yksi lapsi, 11 vuotta
pääkaupunkiseudulla
Ollaan yhdessä, hiljaa / Lena, 27, Reininmaalta, 4 vuotta Helsingissä
Suomen kielessä on niin kauniita sanoja / Ruth, 58, Reininmaalta, kaksi lasta, 33 vuotta Helsingissä
Minun pitää selviytyä monesta itse / Sandra, 27, Saksi-Anhaltista, vuosi Helsingissä
Halusimme kahden kulttuurin rikkaudet / Marion, 68, kaksi lasta, Pohjois-Saksasta, 48 vuotta Helsingissä
MINNE SITTEN?
Kiitos – Danke.
Tiivistelmä
Mikä saa saksalaisen naisen muuttamaan Suomeen? Kuinka hän pärjää Suomessa? Entä miten käy, kun hän sattuukin rakastumaan suomalaiseen mieheen: Kuinka elämä sujuu puolison maassa, kulttuurissa ja kielessä? Millainen oikein on saksalais-suomalainen liitto, perhe ja arki? Noin 600 saksalaiselle naiselle Suomi merkitsee aivan muuta kuin PISA-ihmemaata tai mökki-idylliä. Heille Suomi on avo- tai aviomiehen kotimaa, jossa hekin ovat kotonaan.

Kirjassa on koottu 20 suomensaksalaista elämäntarinaa yksiin kansiin. Kertojat asuvat eri puolilla suomea ja he ovat kotoisin eri puolilta Saksaa, niin idästä kuin lännestäkin. He ovat eri-ikäisiä ja edustavat eri sukupolvia: yksi on asunut Suomessa vasta vuoden, kun taas toinen jo puoli vuosisataa. Heidän joukossaan on sekä kaupunkilaisia että erämaan asukkeja, niin poronhoitajia, muusikoita kuin myös opettajia.

Ulrike Richter-Vapaatalo ja Petra Schirrmann ovat matkustaneet ympäri Suomea aina Helsingistä Lappiin saakka haastatellakseen näitä naisia heidän omassa elinympäristössään. Tuon matkan tuloksena syntyi tämä dokumentaarinen katsaus mitä erilaisimpien naisten elämäntarinoihin. Tarinoiden lomassa kirjoittajat kertovat myös omista kokemuksistaan valitsemassaan kotimaassa, Suomessa.
Kokoelmat
  • Siirtolaisuusinstituutin julkaisut [297]
Kansalliskirjasto
Kirjastoverkkopalvelut
PL 15 (Unioninkatu 36) 00014 Helsingin yliopisto
Tietosuoja
kk-julkaisuarkistot@helsinki.fi | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatAsiasanatUusimmatSivukartta

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kansalliskirjasto
Kirjastoverkkopalvelut
PL 15 (Unioninkatu 36) 00014 Helsingin yliopisto
Tietosuoja
kk-julkaisuarkistot@helsinki.fi | Saavutettavuusseloste